Anne – Baba ve Eğitimciler İçin Tavsiye 16 Harika Film


0
4 shares

 

Anne, baba ve Eğitimciler için film önerisi listemizde ele aldığımız filmler oldukça faydalı olacaktır.

Kimi zaman bir film bir kitap kadar etkili olabilmekte ve hayata bakış açımızı değiştirebilmektedir. Pedagoji derneği tarafından hazırlanan bu listede de özellikle anne, baba ve eğitimcileri yeni farkındalıklar kazandıracak filmler ele alınmıştır.

NOT: Filmleri çocuklarınızla beraber izlemeyiniz.

 

Hayat Güzeldir – La Vita ê Bella

İkinci Dünya Savaşı döneminde oğlu ile birlikte Yahudi kamplarına götürülen babanın ve onların peşinden giden İtalyan annenin çocuğunu korumak için yaptıkları sayısız fedakârlığı konu alan film birçok açıdan oldukça başarılıdır.

 

Her Çocuk Özeldir – Taare Zaman Par

İshaan harfleri ve sayıların yerlerini karıştırdığı için okuyamayan bir çocuktur ve ailesinin gözünde yaramaz, tembel ve geri zekâlıdır. Bu yüzden babasının ısrarı üzerine yatılı okula gönderilir. Burada iyice içine kapanıklaşan İshaan her şeyden vazgeçmiştir ancak okula yeni gelen resim öğretmeni onun tüm sorununu çözecektir.

 

Kaplumbağalar da Uçar

ABD işgali sonrası Irak’tan sınıra göç eden Kürt çocuklarını konu alan dram türündeki bu film savaş ve çocuk arasındaki bağın ne demek olduğunu herkese göstermektedir.

 

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Recep karpuzcuda Mehmet ise berberde çalışan iki arkadaştır ve en büyük hayalleri köyde film çekmektir. Bu yüzden gündüz işlerinde çalışan ikili geceleri ahırda projeksiyon makinası yapmaya çalışmaktadırlar.

 

Neredesin Süpermen – Bekas

Saddam Hüseyin tarafından annesi ve babası öldürülen iki kardeşin hayatının ele alındığı filmde kardeşler Michael Jackson adını verdikleri eşek ile yola düşmektedirler. Amerika’ya gidip Süperman’i bulacaklar ve Saddam Hüseyin’den intikam alıp anne ve babalarını dirilteceklerdir.

 

Kız Kardeşim Mommo

9 yaşındaki Ayşe hem anne, hem baba hem de bir bilgedir ve ağabeyi gözünün gördüğü hiçbir şeyden korkmayan biridir. Senaryosunu gerçek hayattan alan film kimi zaman içinizi ısıtacak kimi zaman da gözlerinizi yaşartacak.

 

Kız Kardeşimin Hikayesi – My Sisters Keeper

Sara ve Brain küçük kızları Kate’in lösemi olduğunu öğrenir. Kızlarının birkaç yıl ömrü kaldığını öğrenen çift kızlarının hayatta tutunabilmesi için yeni bir bebek doğurmaya karar verirle. Yeni doğan bebeklerinin göbek bağından alınan kan ile hayata tutunabilen Kate için ileride ilik nakli de yapılması gerekmektedir.

 

Les Choristes – Koro

Kötü şartlar altında yönetilen yatılı okuldaki çocuklar şartlar yüzünden oldukça hırçın ve asabi hale gelmiştir ancak okula yeni gelen müzik öğretmeni sayesinde bu düzen değişecektir.

 

Lorenzo’nun Yağı – Lorenzo’s Oil

Yine gerçek hayattan esinlenen filmde George ve Michaela‘nın oğlu Lorenzo ADL hastalığına yakalanmıştır. Kısa bir ömür biçilen Lorenzo’nun kurtulabilmesi için anne ve babası çok çalışacaklardır.

 

Siyah – Black

Kelimenin tam anlamıyla azim filmi olan Black 2005 yapımı Hindistan filmidir. Hayata kör olarak karanlık bir dünyada başlayan kız azim dolu çabaları sonucu nasılda değiştiğini göreceksiniz.

Ölü Ozanlar Derneği

Welton Akademisi oldukça ciddi, prensip sahibi ve çevresi tarafından saygın şekilde anılan eğitim kurumudur. Okuldaki yönetimin ciddi tavırları öğrencileri bir hayli sıkmaktadır. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John bunu değiştirecektir.

Sarhoş Atlar Zamanı

İranlı Kürtlerin anlatıldığı filmde Eyüp annesi ve babasını kaybetmiş ve kardeşlerine bakabilmek için kaçakçılık yapmak zorunda kalacak bir çocuktur.

 

Umudunu Kaybetme – The Pursuit Of Happyness

Chris az kazanan ve ayakta durmakta zorlanan ancak buna rağmen tüm iyi niyetini koruyan ve çalışkan bir babadır. Bu zor durumlara daha fazla dayanamayan eşi Linda aileyi terk eder ve Chris oğlu Christopher ile yaşamaya başlar. Oldukça zorlu günler geçiren Chris için tek umut stajyer olduğu borsa şirketinde işe başlamaktır.

 

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Yazar Roald Dahl’ın kitabından sinemaya uyarlanan film çocuklar için adeta bir hayal gücü zenginliğidir.

 

Cennetin Çocukları – Children Of Heaven

İranlı Yönetmen Majid Majidi tarafından çekilen ve ABD’de gişe rekorları kıran filmde iki kardeşin birbirine olan bağlılığı ve samimiyeti ele alınmıştır.

 

Benim Adım Sam

Sam zeka geriliği olan bir adamdır ve zekası ortalama 7 yaşındaki bir çocukla aynıdır. Garip bir şekilde kızı olan Sam oldukça mutlu ve kızına iyi bakan bir babadır ancak kızı büyüdükçe işler zorlaşacaktır.


Like it? Share with your friends!

0
4 shares
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir