Çocukların İzleyebileceği 12 Müthiş Dini Animasyon Film


10

 

Günümüz dünyasında çocuklar için vazgeçilmez olan şey Youtube’ta veya televizyonda video veya çizgi film izlemek olmuştur.

Hal böyle olunca çocukların bilinçaltı ile oynanmakta bir nevi gelecek şekillendirilmektedir. TV kanalları veya Youtube bu anlamda gizli ve açık mesajlar ile çocukların zihnini zehirlemekte hatta kimi zaman intihara kadar sürüklemektedir.Ebeveynler ise bu konuda çoğu zaman yetersiz kalmakta ve çocukların eğitimi noktasında kimi zaman yanlış yöntemler ile çocuklarını TV’ye ya da internete yönlendirmektedirler.

Peki, yasaklamak çözüm müdür? Hayır yasaklamak yerine daha çeşitli alternatifler oluşturmak zorundayız. TV’lerde veya Youtube’taki video ve filmlere alternatif olarak dini çizgi filmleri izletebilir, gelenek, örf, adet ve dinimize uygun filmlere yönlendirilebilir. Bizde bu eksikliği düşünerek hazırladığımız listemizde çocuklara izletebileceğiniz en güzel İslami çizgi filmleri ve animasyonları ele aldık

Bilal Özgürlüğün Sesi

Dini animasyon filmler içindeki en başarılı görsel efektlere sahip olan Bilal Özgürlüğün Sesi gerek yapımı gerek senaryosu gerekse de müthiş efektleri ile minikler için son derece uygun ve eğlenceli bir filmdir. Filmde İslam’ın ilk müezzini olan Bilal-i Habeşi’nin hayatı animasyon şeklinde anlatılmıştır.

Hay

Tek başına bir adaya sürüklenen çocuğun ceylanlar tarafından büyütüldükten sonra Allah’ı bulması konu alınmaktadır. Ayrıca filmin bir de kitabı vardır. Oldukça etkileyici ve güzeldir.

Kral ve Çocuk

Sahih bir hadise dayanan çizgi filmde bir genç büyücünün yanında yetişmektedir. Daha sonra Allah’ı tanıması ve krala karşı çıkmasının konu alındığı filmde Allah’a kulluk üzerinde durulmaktadır.

Muhammed Son Peygamber

Hz. Muhammed (S.A.V) risalet döneminin konu alındığı filmdir. Film Çağrı filmine son derece benzemektedir. Çocuklara siyer konusunu anlatmak için oldukça idealdir.

Nuh Tufanı

Nuh peygamberin davet sürecini ve tufanı anlatan film peygamberlerin hayat hikayesini anlatmak için son derece idealdir.

Mağaradaki 3 Arkadaşın Hikayesi

Sahih bir hadise dayanan bu filmde de yine mağarada sıkışıp kalan 3 arkadaşın karşılıksız olarak yaptıkları iyilikler sayesinde kurtulmasını konu almaktadır.

Hükümdar Peygamberler

9 bölümden oluşan bu seri filmde hükümdar olan ve birçok kişinin hidayetine vesile olan peygamberlerin hayatı ve kıssaları ele alınmaktadır. Oldukça başarılı olan filmler çocuklara izletmek için son derece idealdir.

Salih, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Süleyman

Peygamberlerin hayatlarının ortalama 25 dakikada anlatan oldukça güzel olan bu çizgi filmler de yine çeşitli web siteleri veya Youtube’ta bulunmaktadır.

Beydaba Masalları

Günümüz çizgi filmlerinden çok daha güzel ve fantastik şekilde ele alındığı Beydaba Masalları kitabından uyarlanan pek çok çizgi film de bulunuyor. Çizgi filmlerde insani değerler ön planda tutulmaktadır. Özellikle hayvanların konuşması ise çocukların oldukça ilgisini çekecektir.

Mescidi Aksa Çocukları

Filistinli çocukların işgalci israile karşı verdikleri mücadelenin konu alındığı çizgi film, çocuklarınızda Mescidi Aksa ve Kudüs bilinci oluşturulması için son derece ideal yapımlardandır.

Keko

Rehber TV’de yayınlanan günlük çizgi filmde hem çocuğunuza izletebileceğiniz pek çok bölüm hem de namaz, oruç, abdest gibi bilgiler verilirken aynı zamanda da insani değerler üzerinde durulmaktadır. İster TV’den isterseniz de Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Diğer Çizgi film ve Animasyonlar

Musab Bin Umeyr, Hz. Ali, Tarık Bin Ziyad, Şeyh Şamil, Said’i Nursi, Aziz Mahmut Hüdai, Eyüp El Ensari, Kaptan Ömer ve Zindan’da diriliş filmleri ile beraber pek çok sahabenin de anlatıldığı filmleri bulabilmek mümkündür.


Like it? Share with your friends!

10
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir