Dişler Hakkında Yok Artık Dedirtecek En Acayip Bilgiler


0

 

Günlük bir defa fırçalamanın ötesinde pek de iletişime geçmediğimiz dişlerimiz hakkında bilmemiz gereken çok şey car ve bu makaleyi okuduktan sonra daha da değer vereceğinizi umuyoruz. Şimdi elinize diş fırçanızı alın ve Dişler Hakkında Yok Artık Dedirtecek En Acayip Bilgiler başlıklı makalemizi okumaya başlayın.

Mayaların Süslü Dişleri

Mayalar günümüzde sadece kıyamet tahminleri ile bilinmekte ancak Mayalar bugünden 2500 yıl öncesinde çok gelişmiş bir diş anlayışına sahiptiler. Bugün insanlar dişlerini beyazlatmak için diş hekimlerinden yardım alırken mayalar için bu asla yeterli olmadı. Mayalar dişlerini beyazlatmak yerine süslemek için diş hekimlerine giderlerdi. Oldukça garip süslemeler için ilkel matkaplar kullanmaktaydılar. Dişlerinin daha güzel görünebilmesi için kısaltma yapar veya şekillendirmekteydiler. Ancak en tuhaf işlem ise dişlerin önden oyulmasıydı. Yapılana araştırmalar sonucu Mayaların dişlerin ortasına mücevher koyacak kadar yetenekli olduğunu görmüşlerdir.

Düşen Dişlere Neler Oluyor?

Ülkemizde bir çocuğun dişi düştüğünde onu toprağa gömerler, Avrupa ve Amerika’da diş perisi dişleri alıp para bırakır İspanya’da ise bu konuda oldukça farklı bir geleneğe sahiptir.

1894 yılında kralın küçük oğlunun dişi düştü ve kral bunu ölümsüzleştirmek için rahibeden bir hikaye yazmasını istedi. Rahibe ise Ratoncito Perez karakterini oluşturdu. Hikaye o kadar başarılıydı ki tüm İspanyol ülkelerine yayıldı ve günümüzde de gelenek devam ettirilmektedir.

 

Sokak Dişçileri

Modern zamandan çok önce de insanlar diş ağrıları çekiyordu ancak ortada diş hekimi olmadığından geçici çözümlere başvuruyorlardı. Bu nedenle ilerleyen zamanda uygun aleti olan berber ve demirciler diş hekimliği yapmaya başladı. İnsanlar diş ağrısından dolayı bir berbere veya demirciye gittiğinde büyük acılar ile oradan ayrılıyordu.

 

Yapay Büyütülen Dişler

Çin’de bilim insanları kök hücreleri kullanarak dişlerin çıkmasını sağlamaya çalışıyorlardı ancak bunun için gerçekten iğrenç bir yönteme başvurdular: insan idrarı. Bu deneylerin insan üzerinde denenmesi yasal olmadığından dolayı farelerde insan işleri büyütmeye çalıştılar.

Yapılan denemeler sonucunda diş özü baş gösterdi ancak yöntemin şüpheciliği hala geçerli.

 

Diş Ağrısı Tedavileri

Diş ağrısı tahammülü gerçekten zor olan ağrılardan biridir. Hatta bazen o kadar kötüleşir ki ağrının durması için her şeyi yaparız. Ama geçmişte günümüzdeki teknik imkanlar yoktu ve diş bilgisine de sahip değildiler. Sizin de tahmin ettiği gibi ağrıyı durdurmak için ilginç yollar denemeye karar verdiler.

Bazı insanlar bu ağrılara görünmeyen solucanlar neden oldu diyerek tohum ve balmumu karışımı çiğnedi. Bir başka yöntem ise sihirli kelimeler kullanarak kurbağa yağının ağrıyan yerine sürmekti. En korkunç yöntem ise ağrıyan yere çivi çakmaktı. Sanırım hasta cehennemi tecrübe etmiş olmalı.

 

Diş Fırçası Mikropları

Genel olarak insanlar diş fırçalarını tuvaletlerden uzak tutmaya çalışmaktadırlar. Çünkü tuvaletteki mikropları diş fırçasına taşıdığına inanmaktadırlar. Gerçekten de korkunç.  Ancak bu tam olarak doğru değil. Diş fırçaları genel olarak zaten mikroplanmaktadır ve bunun nedeni tuvalet değil nemdir. Mikroplar çoğalmak için nemli olmak zorundadırlar. Eğer diş fırçanızı temiz tutmak istiyorsanız o halde kuru tutmalısınız.

 

Dağ Çenesi Ağzı

Amerikan’ın toplumdan izole ve fakir olan bölgesi Appalachian’da insanlar yoğun şekilde dağ çimi ve halkın yöresine ait içeceği içmekteydiler. İçeceğin içerdiği bakteriler dişlerin çürümesine neden oldu.

 

İlk Diş Fırçası ve Macunu

Günümüz diş fırçaları oldukça modern olmasına karşın yapılan araştırmalarda antik mısırda dallardan yapılan diş fırçalama aletleri de bulunmuştur. Anit bakteriyel olan Misvak ağacının dalları bunun için ideal bir seçimdir diye düşünmüş olmalılar.

 

Uygun Diş Bakımı

Çoğu insan yemekten sonra hemen dişlerin fırçalanması gerektiğini söylese de diş hekimlerine göre doğru olan yemekten sonra suyla ağzı yıkayıp yarım saat sonra fırçalamaktır.

Yine doktorlara göre ne kadar iyi fırçalasak da diş ipi kullanılmadığı zaman dişler tam anlamıyla temizlenmiş sayılmaz. Az kişi kullansa da aslında diş ipi kullanmak diş fırçası kullanmaktan daha önemli.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir