Millet Bahçesi Projesi – Her Şehre Bir Bahçe


0
1 share

 

Geçtiğimiz yıl alınan karar ile tüm şehirlere birer millet bahçesi yapılması kararlaştırıldı. Millet Bahçesi Projesi özellikle yoğun şehir hayatı içinde bunalan insanlar için geniş, yeşil ve eğlenceli alanlar oluşturmak için yapılmaktadır.

Millet Bahçeleri ile beraber Millet Kıraathanesi ve millet kütüphanesi gibi projeler de yer almaktadır. Gelin hep beraber hangi şehirlere yapılacak inceleyerek millet bahçesi nedir, nasıl olacak gibi soruları cevaplayalım.

 

Millet Bahçesi Nedir?

En çok sorulan sorulardan biri olan Millet Bahçesi nedir? Sorusunu hemen aydınlığa kavuşturalım. Başta Amerika olmak üzere gelişmiş birçok ülkede ve diğer ülkelerde bulunan oldukça büyük parklar gerek o şehrin vatandaşları için gerekse canlılar için oldukça faydalı alanlara dönüşmektedir. Tıpkı Central Park gibi yeşil alanlar ile şehirlere yeni bir hava kazandırmaya çalışılmaktadır. Millet Bahçesi Projesi ile birçok ilimizde büyük, yeşil, çeşitli imkanlar sunan parklar yapılmak hedeflenmektedir. Bu sayede küçük parklardan ziyade uzun yürüyüşler yapabileceğimiz yeşil alanlara sahip olabileceğiz.

 

Ankara Millet Bahçesi

Ankara Millet Bahçesi projesi özellikle büyük şehirde yaşayan insanlar için kaçılacak bir ortam olacak. Bu sayede şehrin yoğun ve bunaltıcı havasından bir nebze olsun kurtulabileceksiniz. Ankara şehir parkı sayesinde hem çocuklar hem de yetişkinler yeşil alanda vakit geçirebilecekler. Henüz proje aşamasında olan Ankara Millet Bahçesi Diğer şehirlerde olacak olan Millet Bahçesi Projelerinin bir örneği olacak.

 

İstanbul Millet Bahçesi

New York için Central Park neyse İstanbul için İstanbul Millet Bahçesi’de o olacak gibi. İstanbul Millet Bahçesi projesi ile şehir içine dev bir park yapılacak. 3. Havalimanının tamamlanması ile yıkılacak olan havaalanı yerine yapılacak olan Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi şehir içinden kaçıp piknik yapmak isteyen veya dinlenmek isteyenlerin vazgeçilmez adreslerinden olacak. Sabırsızlıkla beklenen İstanbul Millet Bahçesi İstanbullular için yeni bir dünya olacak.

 

Diyarbakır Millet Bahçesi

Birçok defa dillendirilen Diyarbakır Millet Bahçesi Projesi, özellikle Diyarbakırlıları heyecanlandırmıştır. Yeşil alan noktasında eksiklikler yaşayan Diyarbakır Millet Bahçesi oldukça fazla ihtiyaç duyulan gereksinimlerden diyebiliriz. Hem piknik yapılacak hem de dinlenilecek yeşil alan noktasında Diyarbakır Millet Bahçesi oldukça sevilecektir. Ayrıca Diyarbakırlılar için yapılan Diyarbakır Millet Kıraathanesi ile halk güzel vakit geçirmekte ve bu tarz projeleri desteklemektedirler.

Konya Millet Bahçesi Projesi

Dümdüz ova gibi olan Konya içinde tıpkı diğer şehirlerde olduğu gibi yeşil alana ihtiyacı var. Klasik küçük parklardan ziyade çok daha büyük parklar bu noktada oldukça faydalı olacaktır. Konya Millet Bahçesi Konyalılar tarafından benimsenecek ve uğrak bir bahçe haline gelecektir. Özellikle yaz aylarında büyük oranda kitleye ev sahipliği yapacak Millet Bahçesi genç yaşlı herkes için vakit geçirilebilecek bir yer haline gelecek.

 

Millet Kıraathaneleri

Bir başka proje olan Millet Kıraathanesi ise vatandaşların bir araya gelip çay içip sohbet edebileceği, kitap okuyabileceği, sosyal aktivitelerin yapılabileceği bir alan olarak görünmektedir. Millet Bahçesi Projesi ile eş zamanlı olarak açıklanmıştı. Bu sayede vatandaşlar için sosyalleşebilecekleri ekonomik, ferah ve çeşitli imkanlar sunan ortamlar oluşturmak hedeflenmiştir.

 

 


Like it? Share with your friends!

0
1 share
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir