Ramazan’da İzlenebilecek
Ramazan’da İzlenebilecek

Ramazan’da İzlenebilecek 20 Film Tavsiyesi


0

 

Bizi bir kez daha Ramazan’a kavuşturan Allah’a şükürler olsun. Rahmet, mağfiret ve bereket ayı olan Ramazan bizleri şefkatli, merhametli, akrabayı gözeten ve bolca cömert yapan muazzam bir aydır. Bu ay içinde ibadetlerimiz artar, rızkımız genişler, hatimler çoğalarak devam eder. Allah’a daha fazla yaklaşmaya çalıştığımız bu ay içerisinde tüm yılın günahlarını üzerimizde atmaya çalışırız.

Peki, tüm bunları yaparken eğlenemez miyiz? Elbette ki eğlenebiliriz ve bu pek çok yolla mümkündür. Her ne kadar günümüzde Ramazan denilince eğlence akla gelse de biz önce ibadi noktalarda kendimizi tamamlamalı ardından eğlenmeliyiz. Bu anlamda sizler için faydalı olabileceğini düşündüğümüz 20 güzel filmi ele aldığımız bu listemizde her gün kendinize 1 film kadar süre ayırabilirsiniz. Hem eğlenip hem de duygulanacağınız bu listede birbirinden güzel filmleri ölçüyü kaçırmamak kuralı ile izleyebilir. Kendinize dersler çıkarabilirsiniz. Lafı uzatmada gelin listemize başlayalım.

Serçelerin Şarkısı

Bilindiği gibi İran sineması bu anlamda son derece başarılı ve bizler için yeri doldurulamaz bir sinema örneğini oluşturmaktadır. Birbirinden farklı konuların ele alındığı filmleri hem aileler için son derece uygun hem de gayet güzel mesajlar vermektedir. İşte kaçırılmaması gereken filmlerin başında da Serçelerin Şarkısı gelmektedir.

Tür: Komedi, Dram, Aile

Cennetin Rengi

Bir diğer İran sineması örneği olan Cennetin Rengi Efsane filmler arasındaki liderliğini sürdürmektedir. Dram türünün en ağır örneklerinden olan film eminim çoğunuzu ağlatacaktır. Küçük Muhammed’in bitmeyen çığlıkları, Görmeyen gözleri ile dünyayı tanıması… Sadece izleyip görün.

Tür: Tamamen Dram

Cennetin Çocukları

Yine bir İran filmi ve yine dramın dibi. İki kardeşin dünyasını anlatan filmde Zehra ve Abisi bir çift ayakkabıyı paylaşmaktadırlar. Yeni bir ayakkabı alabilmek için tek yolları ise Abinin koşu yarışmasında yarışı 3. olarak bitirmesine bağlıdır.

Tür: Aile, Dram

Elveda Endülüs

Belgesel niteliğinde olan Elveda Endülüs Akif Emre’nin en başarılı belgeselleri arasında yer almaktadır. Endülüs’ün fethinin ardından gelişen süren ve sonrasındaki işgalin geride bıraktığı izler üzerine yapılmış olan başarılı belgeselde Endülüs’ü yakından tanıma fırsatı bulacaksınız.

Tür: Belgesel

Şaşkın Köpekler

Afgan sinemasının bir ürünü olan Şaşkın Köpekler filminde Afganistan’daki ABD işgalini ve yaşanan savaşın çocuklar üzerindeki etkisini anlatmaktadır. Filmde annesi ve babası hapiste olan iki kardeşin hikayesi ele alınmaktadır.

Tür: Dram

Muna

 

Muna 6 yaşında Gazze’li şirin mi şirin bir kız çocuğudur. Gazze’de ailesiyle beraber yaşayan Muna’nın evi bir gece vakti İsrail askerlerince basılır. Mutfak dolabında saklanan Muna gizlendiği yerden çıktığında ise ailesinin ortadan kaybolduğunun farkına varacaktır.

Tür: Dram, Gerilim, Savaş

Kertenkele

İran sinemasının bir başka örneği olan Kertenkele son derece başarılı filmlerden bir diğeridir. Bir hırsız olan Rıza’nın hapisten kaçabilmek için giyindiği molla kıyafetiyle bir köye gitmesini ve orada mollalık yapmasını anlatan film bir yandan güldürürken diğer yandan ise düşündürmektedir.

Tür: Dram, Komedi

Çöl İşaretçileri

Tunus sinemasının en başarılı örneklerinden biri olan Çöl İşaretçileri, Serinin ilk filmi olup Nacer Khemir’in de kaliteli eserlerinden biri olmuştur. İnsanların delilik ve divanelik arasında gidip geldiği bir çölden bahsedilen film edebiyat ile ilgilenenler için oldukça iyi gelecektir.

Tür: Romantik, Gizem

Güvercinin Kaybolan Gerdanlığı

Nacer Kehmir’in Çöl İşaretçileri film serisinin ikinci filmi olan Güvercinin Kaybolan Gerdanlığı filminde aşkın 60 ismini arayan ve Semerkand Prensesinin hayali ile büyülenmiş olan Hasan’ın içine düşmüş olduğu durum anlatılmaktadır. Şiir ve edebiyat kokulu bir film olduğunu belirtmek gerek.

Tür: Gizem, Romantik

Libya’nın Çöküşü
Zenga Zenga

Belgesel niteliğinde olan bir başka film ise yakın zamanda düşürülen Libya Cumhurbaşkanı Kaddafi’nin Zenga Zenga cümlesinden esinlenmiş, Arap Baharının en sert rüzgarlarının estiği Libya’nın Çöküşü filmidir. Belgesel son olarak Kaddafi’nin “Ben sizin babanız değil miyim?” cümlesi ile tamamlanmaktadır.

Tür: Belgesel

Mandalina Bahçesi

Oldukça başarılı bir film olan Mandalina Bahçesi (Mandalinalar) oldukça etkileyici ve sürükleyici filmlerden biridir. Savaş sırasında iki düşman askerinin mandalina bahçesiyle uğraşan İvo’nun evine sığınmasıyla devam etmektedir. Savaş ve savaşın sonuçlarının en güzel şekilde işlendiği film gerek müzikleri gerekse de oyuncuların başarılı performanslarıyla birçok ödülü hak etmiştir.

Tür: Savaş, Dram

Meydan

Mısır yapımı olan ve belgesel film türündeki Meydan filmi Arap Baharı sırasında Mısır’da gerçekleşen ayaklanmaları ardından Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle beraber Müslüman Kardeşler’in yönetime gelmesi ardından Muhammed Mursi’nin düşürülmesi ve Sisi’nin başa gelmesi sürecini ele almaktadır. Daha çok solcuların gözünden Mısır ele alınmıştır.

Tür: Belgesel

Pervane

Afganistan’daki savaşın ele alındığı animasyon filmlerinden biri olan Pervan’e oldukça etkileyici ve bir o kadar da kalbe dokunan filmlerden biridir. İlk önce babasını ardından ailesini kaybeden Pervane’nin mücadelesi ele alınmaktadır.

Tür: Animasyon, Dram, Gerilim

Bu Kadın Hakkını Arıyor

 

İran sinemasının gerilim türündeki filmlerinden biri olan Hakkını İsteyen Kadın filminde Geçmişten gelen bir adam yüzünden hayatı altüst olan bir kadının hak arayışı ele alınmaktadır.

Tür: Dram, Gerilim

Bulutların Ötesinde

Majid Majidi’nin son eseri olan ve Hint filmi olan Bulutların Ötesi filmi yönetmenin filmlerindeki başarıyı yakalamış görünüyor. Oldukça etkileyici olan filmde uyuşturucu kuryesi olan genç polislerden kaçtığı sırada ablası ile karşılaşır ve hayatı altüst olur.

Tür: Aksiyon, Dram

Bilal – Özgürlüğün Sesi

İslam dünyası için oldukça önemli bir şahsiyet olan Bilal-i Habeşi’nin hayatının fantastik şekilde işlendiği film özellikle çocuklar için son derece güzel bir film haline getirilmiştir. Köle olarak satılmasından İslam’ın ilk müezzinliğine doğru ilerleyen Bilal’in hayatı ele alınmaktadır.

Tür: Animasyon, Tarih, Macera

Neredesin Süpermen

Favori filmlerimden biri olan Neredesin Süpermen aslında içimizde saklı tuttuğumuz çocuğun dışa vurumudur. Oldukça kaliteli ve bir o kadar da başarılı olan film hiçbir Hollywood filminin bize yaşatmayacağı duyguları bize aktarmaktadır. İki kardeşin Amerika’ya gidip Süpermen’i bulmaya çalışmasını ele almaktadır.

Tür: Dram, Komedi

Adem’in Oğlu Abu

Tek hayali Hacca gitmek olan Abu’nun Hacca gitmek için para biriktirmesini ele alan filmde samimiyeti, teslimiyeti ve şefkati göreceksiniz. Kısaca bir Müslümanın sahip olması gereken ahlak hakkında çok güzel bir film olduğunu söyleyebilirim

Tür: Dram

Kirli Savaşlar

 

Gerçek hayattan esinlenen ve belgesel film türünde olan Kirli Savaşlar filminde Amerika’nın Afganistan’da gerçekleştirdiği sivil katliamlardan, Afrika kıtasındaki insanlık suçlarına, Amerikan vatandaşı olan Enwer Evlaki’nin öldürülmesinden gizli askeri örgüt MÖHK’a kadar birçok konuya değinilen film içinizi karartacak ve sizleri öfkelendirecektir. Film çocuklara uygun değildir.

Tür: Savaş, Dram

Sniper – Duvar

 

Film ABD’nin Irak işgali sırasında yaşadıklarını konu almaktadır. Gerçek hayattan esinlenen filmde ABD askerlerinin kabusu olan ve Iraklılar için ise bir kahramana dönüşen keskin nişancı Juba ele alınmaktadır.

Tür: Savaş, Gerilim, Aksiyon

Peki, sizin en beğendiğiniz film hangisi ?

 


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir