İnkalar Hakkında Daha Önce Kesinlikle Duymadığınız 10 İlginç Bilgi


0

İnka İmparatorluğu 16’ncı yüzyılda İspanollar saldırana kadar hüküm sürdü ve 100 boyunca topraklarda hakimiyet sağladı. İnkalar Hakkında Daha Önce Kesinlikle Duymadığınız 10 İlginç Bilgi makalemiz ile İnkalar hakkında bilgiler vereceğiz. En sonunda son İnka İmparatoru Atahualpa 1533 tarihinde idam edildi. İspanyolların işgali öncesinde son derece gelişmiş olan imparatorluk, sofistike yol ağları, toplum kurallarına uyan halk ve gelişmiş tarım sistemi ile hayatını sürdüren bir ülkeydi. Bu yazımızda İnkalar hakkında daha önce duymadığınız 10 ilginç bilgiyi ele aldık.

 

Süspansiyonlu Köprüler

İspanyollar ülkeyi işgale gelirken İnkaları henüz tekerleği keşfedememiş cahiller olarak görmekteydiler ancak karşılaştıkları çim ve alpaka yününden yapılmuş bükülmüş liflerden oluşan köprüleri görünce afalladılar.  Köprüler hala kullanılabilir durumdadır.

 

Fantastik Sulama Sistemleri

Aik And Dağları çiftçilik için mükemmel bir yer değil elbette fakat İnkalar için sorun diye bir şey yoktur. Geliştirdikleri teras ve sulama sistemleri ile büyüyen mahsuller için geniş platformlar oluşturmayı başardılar.

 

Patates Hayranlıkları

Hazır çiftçilikten konu açılmışken İnkalar son derece patates düşkünüydüler. Topraklarında 3000 çeşit patates ektikleri tahmin edilmektedir.

 

Güneşe Tapmaktaydılar

İnkalar soylarının Günel Tanrısı İnti’den geldiğini düşünmekteydi ve bu nedenle güneşe tapıyorlardı. Bunun için birçok tapınak inşa edilmişti. En meşhuru ise Machu Picchu’daki Güneş Tapınağıdır.

Yıldızları İncelemişlerdir

İnkalar bitkilerin ne zaman ekileceği ve hasadın ne zaman yapılacağını belirlemek için yıldızların hareketini dikkatli şekilde incelemekteydiler. Suya yansıyan yıldızları izlemek için aynalı havuz yapmışlardır daha sonra ise yıldızları daha iyi izlemek için gözlem evi inşa etmişlerdir.

Kurban Olarak Çocuklarını Sunmaktaydılar

İnkalar genellikle tanrılarına sunak sunmak için kurban adamaktaydılar ve bunu kurbanlarını siyah lamalar oluşturmaktaydı. İyi bir hasat için sunulan bu kurbanların başı doğu tarafına çevrilir ve hayvan canlıyken sol tarafı kesilirdi. Kalbi, akciğeri ve bağırsakları çıkarılırdı. Eğer organlarda titreme varsa bereket olacağına inanılırdı. Ancak kıtlık dönemlerinde İnkalar tanrılarına çocuklarını kurban ederlerdi. Genel olarak bu kurbanlar en güzel kız çocuklarından oluşuyordu.

Büyük Kafalar Cumhuriyeti

İnkalar ve onların atalarının oldukça garip bir fantezisi vardı. Özellikle elit sınıflar kafalarının doğal büyüme sürecini değiştirirlerdi. Bebeklerinin kafalarını bağlarlardı ve kafa şekil alana kadar iki adet tahta ile sıkıştırılırdı. Bu şekilde kafa yapısı değiştirildi.

 

İnka Tarzı Zamanlama

İnkalar zamanı ölçmek için güneş saatini kullanırlardı dört köşeden oluşan kaya üzerindeki gölgeler takip edilerek zaman ölçümleri yapılıyordu.

 

Onlar yazamazlardı Ancak Saymakta Kraldılar

Antropologların yaptığı araştırmaya göre İnkalar finansal işlemleri için yazı yazmak yerine Khipus olarak adlandırılan düğüm sistemini kullanırlardı.

 

Bunları Nasıl Yaptılar?

İnkalar harç veya çimento olmadan bu yapıları nasıl yaptı? Yapılarda kullanılan yaklaşık 100 tonluk evlerden bahsediyoruz.  Bu taşlar depremlere karşı oldukça sağlamdı ve onları etkilememekteydi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir