Güneş Lekelerinden Kurtulmak İçin Kullanabileceğiniz 10 Pratik Yol


0

Cilt için önemli bir problem olan güneş lekeleri, cildimizin güneşten korunmak için aşırı şekilde salgılanan melanin pigmentlerinin birikmesiyle oluşmaktadır.

Özellikle buğday ve koyu tenli kişilerde ise daha sık şekilde güneş lekesine rastlanmaktadır.  Beyaz, koyu kahverengi renkler ile ciltte yanak, alın dudak, burun, çene ve boyun kısmında görülmektedir.

Lekelerin oluşmasındaki en büyük etken ise zararlı güneş ışınlarıdır ve bununla beraber doğum kontrol ilaçları, gebelik, birtakım ilaçlar ve guatr hastalığıdır. Kimi zaman ise zararlı ışınlar var olan lekelerin artmasına da neden olabiliyor. Yüze uygulanan sir ağda ve epilasyondan sonra ise cildi kremler ile ışınlardan korumak gerekmektedir. Bununla beraber akne tedavisi görenlerde de lekeler oluşabilmektedir. Dengeli beslenmeyen, meyve tüketmeyen, sigara kullanan ve vitaminden uzak duran kişilerde lekelenme riski artmaktadır. Peki güneş lekesinden nasıl korunabiliriz? Bunun için çeşitli güneş losyonu ve güneş kremleri ile beraber doğal yollarla da korunmak mümkündür.

Maydonoz Maskesi

Maydanoz maskesiyle lekelerden kurtulma? Maydanozu doğradıktan sonra kaynar suda 15 dakika kadar bekletin. Soğuduktan sonra ise süzün ve beş yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Bunu her sabah ve akşam pamukla cildinize sürerek tedavi uygulayabilirsiniz. Maydanoz maskesi lekeler için en uygun yoldur

Maydonoz + Yoğurt + Limon Maskesi

Maydanoz ve yoğurt kürü? Bir bağ maydanuzu robotta parçalayın ardından içine bir kaşık yoğurt ile beraber iki kaşık limon suyu ekleyin ve karıştırın. Cildinize ovalayarak sürün ve 45 dakikanın ardından yıkayın.

Kil Maskesi

Kil maskesi tarifi nedir? Bir yemek kaşığı kafur yağı, iki yemek kaşığı doğranmış maydanoz, iki yemek kaşığı doğranmış salatalık, bir yemek kaşığı doğranmış soğan ve bir çorba kaşığı kadar kili iyice karıştırın ve lekelere sürün. 15 dakikanın ardından ılık suyla yıkayın ve bir hafta boyunca uygulayın.

Bal Maskesi

Sivilcelere iyi gelen maske türleri nelerdir? Bir tatlı kaşığı kadar bal, yine bir tatlı kaşığı yulaf unu, bir tatlı kaşığı kadar limon suyu ve bir yemek laşığı kadar da yoğurdu iyice karıştırın. Yüzünüze sürüp 20 dakika kadar bekletin. Ardından ılık suyla yıkayın. Bunu ise haftada bir kere uygulayın.

Aleo Vera Kremleri

Cilt lekeleri için bilinen en iyi kremler aleo vera kremleridir. Tropikal kaktüs olan aleo vera güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi yeniler ve korur. Aynı zamanda güneş lekelerini de giderici özelliği vardır. Aloe vera maskesi de yine en çok kullanılan maskelerdendir.

Kırmızı Soğan

Kırmızı soğanı iyice doğradıktan sonra lekelere sürün. Kırmızı soğan içerisinde yer alan asitler gider.

Yeşil Çay

Demlediğiniz yeşil çayı bir parça pamuk yardımıyla yüzünüze sürün. Bu işlemi her sabah ve akşam düzenli olarak günde iki kere yenileyin. Bir haftanın ardından lekeler temizlenecektir.

Kayısı Yağı

Kayısının içinde bulunan amino asitler ciltte bulunan güneş lekelerini gidermeye yardımcı olacaktır. Kuru ve çatlayan ciltler için son derece ideal bir tedavi yöntemidir.

Karbonatlı Maske

Bir yemek kaşığı yoğurdun içine bir çay kaşığı kadar karbonat ekleyerek karıştırıyoruz. Özellikle lekeli bölgelere uygulayıp 15 dakika bekletmenin ardından bol su ile yıkıyoruz. Haftada bir bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Kozmetik Kremler

Güneş lekeleri büyük veya çok koyu değilse bunun için kozmetik kremler de tercih edilebilir. Cildinize en uygun olan kremi doktorunuza veya bir uzmana danışarak öğrenebilirsiniz.

güneş


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir