Brunei ve Yaşayan Son Sultan Hassanal Bolkiah Hakkında 10 Faydalı Bilgi


0
Brunei Devleti Hakkında Bilgiler
Brunei Devleti Hakkında Bilgiler

 

Güneydoğu Asya bölgesinde Borneo Adası’nın kuzeybatı bölgesinde yer alan Brunei son günlerdeki Şeriat kanunları ile yönetme gündemi ile kendinden sıkça söz ettirmektedir.

Nüfusunun büyük bölümünü oluşturan Müslümanların isteğinin bu yönde olduğunu belirten Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah birçok Avrupa ülkesinin tepkisini çekse de bu yönde oldukça ısrarlı görünüyor. Peki, Hassanal Bolkiah kimdir ve Brunei hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

Resmi dili Malayca olan Brunei de İngilizce, Çince ve yerel diller kullanılmaktadır.

Nüfusun %67’si Müslüman, %13’ü Budist, %10’u Hristiyan ve geriye kalan kısım ise yerel inanışlara mensup yerlilerden oluşmaktadır.

1565 yılında İspanyol sömürgesi olan Brunei, 17. yüzyıldan sonra ise Hollandalılar ve İngilizlerin sömürgesi haline gelmiştir. 1962 yılına kadar süren bu sömürge halkın isyan etmesi sonucu sona erse de günümüzde savunma sanayisinde İngilizlere muhtaç durumdadır.

Zengin bir petrol ve doğal gaz kaynağına sahip olan ülkenin ciddi bir ekonomisi vardır.

Günümüzde de şeriat ile yönetilen ülkede dini bayramlar adeta bir festival gibi kutlanmakta bununla beraber sultanın doğum günü ve Çin Yeni Yılı da kutlanmaktadır.

Tam adı Haji Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaulah ibni Al-Marhum Sultan Haji Omar Ali Saifuddien Sa’adul Khairi Waddien olan sultanın 3 eşi, 5 oğlu ve 7 kızı vardır.

Efsanelere konu olan sarayı aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci sarayı unvanını da taşımaktadır. Bununla birlikte tamamı altın kaplama 788 oda, altın kaplama 257 tuvalet, 110 araç kapasiteli garaj, 650 konuk odası, altın kaplama uçak, 6 küçük uçak, iki helikopter, biri tamamen altın kaplama olmak üzere en lüks 7 bin aracı bulunmaktadır.

Dünyanın en zengin sultanlarından olan Hassanal Bolkiah ülkede yürürlükte olan Şeriat kanunları ile alakalı olarak “İslami öğretilerin giderek güçlendiğini görmek beni mutlu ediyor” demiştir.

Son günlerdeki eşcinsellere yönelik recm uygulaması ve hırsızlara yönelik olarak da şeriat kanunlarının uygulayacağını belirtmesi onu Avrupa’nın gözünde bir hedef olarak gösterdi. Ancak sultan bu noktada pek de geri adım atacağa benzemiyor.

Son 50 yıldır ülkeyi yöneten sultan Hassanal Bolkiah, ülkenin başbakanı, dış ilişkiler bakanı, savunma bakanı ve maliye bakanı olarak görevini 15 yaşından beri devam ettirmektedir.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir