Nikola Tesla Hakkında Rahatsız Edici 10 Gerçek
Nikola Tesla Hakkında Rahatsız Edici 10 Gerçek

Nikola Tesla Hakkında Rahatsız Edici 10 Gerçek


0

Nikola Tesla bilim dünyasının adeta lideriydi ve günümüz elektrik teknolojisinin adımlarını atan kişidir ancak onun da bazı problemleri vardı. O birçok şeyden nefret eden, şiddetli obesif-kompulsif bozukluğu olan biriydi ve otistik de olabilir. Gelin Tesla hakkında bilinmeyen gerçekleri ele alalım.

  • Eidetik Hafıza


İddia edilene göre Tesla Eidedik – Fotoğraf hafızaya sahip biriydi bu yüzden not almasına veya yazı yazmasına gerek yoktu. İddia edildiği gibi Tesla’nın görsel hafızaya sahip olması son derece doğal olurdu ancak bu teste tabi tutulmadı ve Tesla’nın not tutmasına gerek duymadığı ise tamamen gerçek dışı çünkü Tesla’ya ait birçok el yazması defter mevcut. Fakat bu defterlerde yararlı bilimsel hiçbirşey bulunamadı.

  • Sorumsuzluk

Çoğu kişi Tesla’nın parasızlıktan dolayı öldüğünü söylemektedirler ve bu denli mükemmel bir zekanın parasızlık yüzünden ölmesi gerçekten adaletsizlik olur fakat bu söylenti gerçeği pek yansıtmıyor. Nikola fantezi otellerinde yaşıyordu ve parasının büyük çoğunluğunu pahalı projelere harcamaktan çekinmiyordu. Lüks yaşamını hiçbir zaman terk etmedi.

  • Vahşi İddialar

Tesla basına Mars’tan olduğuna inandığı radyo sinyallerinden bahsediyordu ve ona göre çok yakında gezegenler ile iletişim kurulabilecekti. Bir başka projesinde ise ateşlendikten sonra geri dönebilen torpido ve ölüm ışını yer alıyordu.

  • Acayip Olayları

Bazı önemli vizyonları vardı bunlardan ilki, parkta sinir krizi geçirdiği sırada oluştu. Ona göre AC motorunun tüm modelleri kiri içine hapsedebilir olacağıydı. İkincisi ise bir gece otelde yalnız kaldığı sırada bembeyaz bir güvercinin gelip ona kısa zaman içinde öleceğini söylemesiydi.

  • Uykusuzluğu ve İşe Bağımlılığı

Nikola Tesla’nın uyku sorunu yaşayan ve işe bağımlı bir insan olduğu herkes tarafından biliniyor. Sabah 5.00’da yattığı ve beş saat sonra kalktığını ancak bunu yılda sadece birkaç kez yaptığını düşünürsek oldukça zorlu bir hayatı olduğunu söyleyebiliriz. Adam arada kendini şımartmak dışında 5 saat uyumamış.

  • Radyonun İcadı

Çoğu zaman telsizin babası olarak Marconi kabul edilse de Tesla’nın hakkını vermek lazım. Sonuçta Tesla, Marconi tarafından 17 adet patentin çalındığını iddia etmişti. Çoğu bilim insanına göre radyoyu da Tesla icat etti ancak bu iddiaya kanıt bulunamadı.

  • Wardenclyffe Kulesi

Tesla’nın en manyak ve aynı zamanda fiyasko ile sonuçlanan projelerinden biri olan Wardenclyffe Kulesi, dünyanın her yerinden elektrik ve kablosuz iletişim sağlayabilecek bir kuleydi. O dönemde projenin tasarlanması için yetkililerden 1 milyon dolar istedi fakat en büyük destekçisi ona 150.000 dolar teklif etti. Tesla kabul etti ve demir kablolar kule için arsalar ve işçiler tuttu. Kule bitti ancak çalışmadı Tesla daha fazla para istedi fakat destekçisi bunu reddetti.

  • Nobel Ödülü

Tesla ve Edison arasında Nobel Ödülü rekabeti olduğu herkes tarafından bilinir. İki tarafta birbiriyle rekabet halinde oldu ve kimi zaman birbirlerinin projelerini sabote etmeye çalıştılar. Sonuç olarak ikisi de Nobel Ödülünü kazanamadı.

  • Zamanının Popüler Adamı

Çoğu kişi Nikola Tesla’nın hak ettiği değeri asla göremediğini ileri sürse de bu gerçekçi değil çünkü ona maddi anlamda birçok imkan sunuldu ve Edison ile beraber yaşadıkları zamanın en önde gelen ve popüler bilim adamlarındandı.

  • Deprem Makinesi

Tesla hayranlarının en çok sevdiği iddia olan deprem makinesi inşasıdır. Tabi bununla ilgili birçok iddia olsa da hepsinin ortak bir noktası var. Tesla makinayı kendi binasında dener ancak bölgedeki diğer binaların sallanmasına neden olur. Bundan tedirgin olan Tesla makineyi parçalayıp incelemeye başlar.

 


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir