Simpsonlar’ın 10 Korkutucu Tahmini


0

Amerika dizilerine meraklı kişiler için bugün Simpsonlar’ın 10 Korkutucu Tahmini başlıklı makalemizde sipsonlar hakkında bilgilere değineceğiz. Amerikan dizi sektörünün başarılı örneklerinden olan ve uzun yıllardır yayın akışına devam eden Simpsons’ı ( Simpsonlar ) bu kadar meşhur yapan şey komik bir diziden ziyade tahminleri oldu. Dizide geçip daha sonra gerçek hayatta gerçekleşen birçok konu oldu ancak bunlardan en çok dikkat çekeni ise Donald Trump’ın başkan seçilmesiydi.

 

Donald Trump’ın Başkanlığı

 

2000 yılında yayınlanan bölümde Bart ve Lisa ile beraber birini daha görmekteyiz. Kendine has saç şekli ile tanınan emlak zengini Donald Trump başkanlık koltuğundadır. Dizi bölümünden 17 yıl sonra o adam yani Trump artık Amerikan Başkanıdır.

 

Apple Watch

 

1995 yılında yayınlanan bölümde Lisa artık evlenmektedir ve onun nişanlısı acil bir telefon görüşmesi yapmak için saatine yönelmektedir. Simpsonlar’ın 10 Korkutucu Tahmini Saatle telefon görüşmesi yapması son derece normal ancak saatin Apple Watch benzerliği dikkatlerden kaçmadı.

 

Otomatik Düzeltme Özelliği

 

1990 yılında yayınlanan bölümde ise yine teknoloji bir şey görmekteyiz. Ekrana yazı yazmakta ve hata otomatik şekilde düzeltilmektedir. Günümüzde bu teknoloji hemen hemen her telefonda bulunmaktadır.

 

Seçim Makinesi Hataları

 

2008 yılında yayınlanan bölümde oy kullanmak isteyen Holmer makinenin başına gider. Barack Obama için oy Kullanmak isterken makine diğer adaya oy verir. Dizide gerçekleşen olay 2012 yılında kelimenin tam anlamıyla gerçekleşti ve büyük polemiğe yol açtı.

 

Ebola Virüsü

 

1997 yılında yayınlanan bölümde ise Marge aileye kitap okumak için öneride bulunur. Bu arada kitap kapağı da ekrana yansır. Elinde “George ve Ebola Virüsü” kitabı olan Marge o zaman dikkat çekmese de bölümden uzun yıllar sonra dikkatleri çekecektir. 2014 yılında yayılan EBOLA virüsü ABD için adeta bir kabusa dönüştü.

 

Lady Gaga ve Bowl Konseri

 

Dünyaca ünlü yıldız Lady Gaga’nın yer aldığı ve dizide Bowl’da konser veren Lady Gaga bundan uzun yıllar sonra aynı sahnede konser verecektir.

 

Siegfried ve Beyaz Kaplan

 

1993 yılındaki bölümde ise Siegfrien ve Roy ikilisinin komik halleri ekrana gelmekte Siegfried beyaz bir kaplanın saldırısına uğramaktadır. Dizinden 10 yıl sonra 2003 yılında gerçek Roy Horn beyaz bir kaplan saldırısına uğramıştır. saldırmıştır.

 

Disney’in Fox’u Alması

 

1998 yılında yayınlamış olan bölümde Disneyîn Fox’u satın aldığı görülmekte. Bundan 19 yıl sonra Disney Fox’u satın almıştır.

 

Nobel Ödülü

 

22’inci bölümde yer alan sahnede aile Nobel ödülleri üzerinde bir tahmin yapmaktadırlar ve listenin ekonomist bölümünde Beng R. Holmstrom adı görülmektedir. Diziden çok uzun yıllar sonra 2016 yılında Beng R. Holmstrom Nobel ekonomist ödülünü alacaktır.

Bason Yaşam Kütlesi

 

1998 yılında yayınlanan bölümde Holmer eline tebeşir alarak tahtaya çıkar ve formül yazmaya başlar. Seyircinin pek dikkatini çekmese de yazdığı formül Higgs Boson’un Yaşam Kütlesi adlı tezidir. O yıllarda bir geçerliliği olmayan formül 2010 yılında kanıtlanmıştır.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir