Ortaçağ Döneminin En Korkunç 10 İşkence Aleti


0

İşkence geçmişten günümüze süregelen ve pek hoş olmayan uygulamadır. Ortaçağ işkenceleri zamanında cezalandırma, sorgulama ve caydırma için kullanılıyordu gerçi günümüzde zevk alanlar dışında de bu amaç için kullanılıyor. Günümüz işkence aletleri her ne kadar vahşice olsa da bu listede yer alan Ortaçağ işkence aletleri gördüğünüzde daha insancıl olarak gelecek.

 

Kafa Kırıcılar

Başın üst kısmına gelecek yer ve alt tarafa çene gelecek şekilde kişinin kafası yerleştirilir. Ardından üst kısımdaki vida çevrilir ve başı sıkıştırmaya başlar. İlk önce dişler kırılmaya başlar ardından çene kırılır ve daha sonra gözler yuvalarından fırlar kafatası kırılır. Yazarken bile tüyler diken diken oldu.

 

Kaplan Pençesi

Kaplan pençesi kişinin dersini veya etini kemikten ayırmak için kullanılırdı. Tıpkı bir tırmık gibi sapa takılarak kullanılmaktaydı. Belki de tırmık bu şekilde keşfedilmiştir.

Diz kırıcı

Enginizasyon sırasında kullanılan ve dönemin popüler işkence aletlerinden olan diz kırıcılar kurbanların dizlerini ikiye ayırır ve bir daha kullanamaması sağlanırdı.

Çöpçü Kızı

Sir William Skevington’un teğmeni tarafından geliştirilen bu alet kafanın dizlere kadar eğilmesi ve dizleri ile belinin bir halkaya geçirilip ardından sıkılırdı. Bu şekilde kişinin kanı burundan ve kulaklardan akmaya başlardı.

Judas Sandalyesi

Kurban bir ipe bağlanır ve piramidin üzerine indirilirdi. Böylec tüm ağırlık anüsteki, sktrotumda birikirdir. Sorgulayıcı veya işkencecinin zevkine göre basınç sıfırdan toplam vücut ağırlığına göre değiştirilebiliyordu. Kurbana aynı işlem tekrar tekrar uygulanabilmekteydi.

İspanyol Eşeği

İspanyol Eşeği, iki çapraz kiriş üzerine yerleştirilen kurbanının ayaklarına ağırlıklar takılırdı. Acının dozuna göre ağırlıklar ayarlanmaktaydı. Kaynaklara göre bazı kurbanların ayaklarına o kadar ağırlık takılmıştı ki kurban ikiye ayrılarak ölmüştür.

Armut

Bu işkence aleti kurbanın anüsüne veya ağzına geçirilir ve vidalar ile başlık açılmaya başlar. Çoğu zaman bu alet maksimum açıklığa ulaştığında kurban ölmüş olmaktadır. Aletin ucunda yer alan sivri uçlar kurbanın iç organlarını parçalar. Bu alet genel itibari ile eşcinseller üzerinde kullanılmaktaydı.

Kruşun Sprinkler

Aslında bir nevi çubuk gibi olan bu aletin alt kısmı yağ, kaynar su, zift veya katran ile doldurulmaktaydı. Delikli olan diğer kısmı ile kurbana darbeler vurulmaktaydı.

Göğüs Yırtıcı

Bu alet başta sorgulama ve caydırma için kullanılmıştır. Genellikle evlilik dışı hamile kalan kadınlarda kullanılmaktaydı. Genel olarak, zina, sapıklık, dini inkar etme gibi suçlardan dolayı cezaya çarptırılan kadınla cezaya maruz kalmaktaydı. Isıtılan uç kısımları kadınları göğsüne değdirilirdi ve göğsü parçalayana kadar işlem devam etmekteydi.

Timsah Makası

Geç Orta Çağ dönemine ait olan bu alet, krallara suikast gerçekleştiren veya yeltenen kişilerde kullanılmaktaydı. Demirden yapılan makaslar birleştiğinde uzun ve dar bir tüp haline gelmekteydi ve ucunda da bir bıçak yer almaktaydı. Bıçaklar ise keskin dişler ve sivri uçlar ile donatılmıştı. İyice ısıtıldıktan sonra suikastçinin organı sıkıştırılır ve yoğun kanama sonrası kurban ya hastalıktan ya da kan kaybından ölmekteydi.

 

Bu tür yazılara meraklıysan: Nazilerin Korkunç İnsan Deneyleri ( https://ilgincliste.com/nazilerin-korkunc-insan-deneyleri.html )

 


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir