Moğolistan Hakkında 10 Büyüleyici Gerçek


-1

 

Çoğu insan için Moğolistan Cengiz Han’dan ibaret. Gerçi onlarda haklı çünkü Cengiz Han ve neslinin dünyaya neler yaptığını biliyoruz ancak Moğolistan’ın tarihi çok daha eskiye dayanmaktadır. İşte Moğolistan Hakkında 10 Büyüleyici Gerçek makalemizin detayları;

Moğolistan atlı savaşçıları, beklenmedik icatları, hareket halindeki şehirleri ile yeryüzünün en tuhaf toplumunu içinde barındırır.

 

Dünyanın, En Eski Ülkelerinden Biridir

Çin Seddinin kuzey kısmında yaşayan Xiongnu halkı göçebe bir milletti. M.Ö 162 yılında bağımsızlığını ilan eden bu halk Moğolistan’ı kurdu ve onu tanıyan ilk devlet Han Hanedanlığıdır.

Oldukça barışçıl olan Moğolistan’da halk ticaret ile uğraşmaktaydı. Cengiz Han tüm kabileleri birleştirerek bugün ki Moğolistan’ı şekillendirdi.

 

Dondurmanın Mucitleri

Moğolistan oldukça soğuk bir ülkedir ve bu yüzden birçok şey de donmuş vaziyettedir. Anlatılan hikayeye göre Marco Polo buradan geçerken yerli halkın buzlu bir şey emdiğini fark eder ve bunu İtalyanlara sunar bu şekilde dondurma yayılır.

 

Hareket Eden Başkent

Moğollara göre bir yerde uzun süre yaşamak çok sıkıcıydı bu yüzden göçebe yaşamaktaydılar. İlk olarak Örgöö olarak adlandırılan şehir, selbe ve Tuul nehirlerinin taşması sonucu tam 25 kere taşındı. Oldukça yorucu olan şehrin taşınması birçok problemi de beraberinde getiriyordu. Her şeyden önce şehir atık çok büyüktü ve nihayet yerleşik düzene geçtiler.

 

Soykırım Lideri

Hemen hemen her ülkenin gizli dolaplarında binlerce insan iskeleti bulabilirisiniz ki Moğolistan denilince Han imparatorluğu dönemini anmadan geçemeyiz. Henüz ateşli silahlar ve kimyasal bombalar icat edilmeden önce Han imparatorluğu bu işte oldukça uzmandı. Perslerin Merv şehri kuşatma altına alındı. Savaşı Cengiz Han kazansa da halk teslim olmayı reddeder. Bunun üzerine Cengiz Han tüm halkı esir olarak alır ve 13 gün boyunca yürütür daha sonra ise her askerin 400 kişiyi öldürmesini emreder. Tarihçilere göre milyonlarca insan öldürülmüştür.

 

Yabani Atlar Ülkesi

19’uncu yüzyılda keşfedilen ve Pole adı verilen at cinsi Moğolistan’da Takhi olarak adlandırılmaktadır. İkinci Dünya Savaşı zamanında Çin ordusundan kaçan Kazak askerler Moğolistan’ın bozkırlarında dolaşmaya başladı. Soğuk ve açlık ile mücadele eden askerler yüzlerce Takhi olmak üzere ne buldularsa yediler. Üstüne birde Kurt sayısındaki artış sonucu Takhi atlarının soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Batı Avrupa’daki at koleksiyoncuları yanlışlıkla da olsa atları almışlardı ve nesli tükenmekten kurtardılar. 2004 yılında Moğolistan bozkırlarına salınan 12 at bugün 100lerce üyeye sahip sürüleri oluşturdu.

 

Yeniden Komünizm

1924 yılında SSCB’ye bağlanan Moğolistan dünyanın ikinci Komünist devleti olma özelliği taşımaktadır. Komünist Moğolistan’ı yöneten isim ise Stalin’di.

Bir süre sonra Komünizmden sıkılan Moğolistan bu seferde demokrasiye geçti.

 

Misafirperver Moğolistan

Şimdiye kadar birçok olumsuzluktan bahsettik. Okuyunca Moğolistan’da ya öldürülüyorsunuz ya da dondurulmak üzere bozkıra bırakılıyorsunuz hissi oluşmuş olabilir ama işler böyle değil. Son derece misafirperver olan göçebe halkı sizleri çadırına davet ederek hafif tuzlanmış kımızdan ikram ederler.

 

Dev Lider Heykelleri

Ulaanbaatar’ın hemen dışında 131 metre uzunluğunda bir Cengiz Han heykeli bulunmaktadır. Bunun gibi ülkede onlarca heykeli bulabilirsiniz. Adam diğer toplumlar için bir katil olsa da Moğollar için ülkenin kurucusudur.

 

Dünyanın En Tuhaf Rallisi

Moğollar için dünyanın en çılgın ırkı diyebiliriz.  Oldukça tuhaf ralli kuralları olan yarışa hazır olun. Yarışta aracınızdaki benzin 1 litreden az olmak zorundadır eğer motosiklet ile yarışacaksanız maksimum 125cc’lik bir motosiklet olmalıdır. Ve aracınız gerçekten dandik olmalıdır. Kısaca Moğolistan’da ralli yarışına katılmaya karar verdiyseniz ölmeyi hak ediyorsunuz demektir.

 

Kartal ve İnsan

Sözde modern şehirlerde yaşayan inşalar ne kadar şansız oldukları bilselerdi hayatlarından nefret ederlerdi. Moğolistan’daki Kazak halkı 4500 yıldan beri altın kartalları eğiterek avcılıkta kullanmaktadırlar. Gelenek ve kültürlerini günümüzde de yaşatmaktadırlar.

Bir hikaye anlatalım. 8 yıllık birliktelik sonucu avcı kartalını doğaya salar. Aradan yıllar geçer ve bir arkadaşı ile beraber dolaşırken iki kartalın dağ yamacında dolaştıklarını görürler. Avcı arkadaşına bu benim kartalım dese de arkadaşı ona inanmaz sonrasında bir ıslık çalar ve Kartal avcının yanına iner.


Like it? Share with your friends!

-1
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir