Tarihin En Eski ve Önemli 10 Masa Oyunu


0

 

Binlerce yıldır oynan masa oyunları günümüze kadar insanlar için eğlence kaynağı olmuştur. Tarihin En Eski ve Önemli 10 Masa Oyunu makalemizle tahta üzerinde oynanan oyunlar yazıdan çok önce keşfedilmiş hatta bazı dinlerde büyük öneme de sahiptir.

Bu oyunların birçoğunun ortak yanı ise ahlaki değerler etrafında oynanıyor oluşudur. İşte bu listemizde antik dönemin en önemli masa oyunlarını ele aldık.

 

1 – Tafl

Vikingler tarafından geliştirilen oyun oldukça popülerdi. Oyunda oyuncu, kralını yönetim kuruluna yakalatmadan kenarlardan götürmeye çalışmaktadır diğer oyuncu ise onu yakalamak için elinden geleni yapmalıdır. Avrupa’ya kadar yayılan Tafl dönemin satrancı oldu.

 

2 – Tavla

1400 yıl öncesine dayanan tavla İran Şahının veziri olan Büzür tarafından icat edilmiştir. Zarla ve taşlar ile oynanan strateji oyun içindeki 6 hane 12 ayı, 15 açık ve 15 koyu taş ise 30 günü temsil etmektedir. Açık ve koyu taşlar ise gece ve gündüz anlamına gelir.

 

 

3 – Vaikuntapaali

16’ncı yüzyıl Hint oyunu olan Vaikuntapaali Ahlak ve maneviyat öğretmek amacıyla icat edilmiştir. Avrupa ülkelerinde Yılanlar ve Merdivenler olarak adlandırılan oyunda aydınlanma için merdivenlerden tırmanmak gerekmektedir ve bunun içinde iyi işler yapılmalıdır. Tahta üzerinde yer alan yılan ve paraşütler, hırsızlık ve cinayet gibi ahlaksızları tasvir etmekteydi.

 

 

4 – Nine Men’s Morris

Tarihin En Eski ve Önemli 10 Masa Oyunu Dokuz Erkek Moris sayaçların üçlü çizgiler oluşturarak ızgaraya yerleştirildiği bir oyundur. Düşen her parça için bir boşluk bırakılır. Eğer rakip oyuncu üç çizgiyi de oluşturabilirse o zaman rakibin parçalarından birini yere düşürebilir. Oyun tahmini olarak M.Ö 1440 yılında oynanmaya başlandı.

 

 

5 -Dama

Tarihin En Eski ve Önemli 10 Masa Oyunu Mısırlılar tarafından geliştirilen Dama’nın M.Ö 1400’lü yıllarda oynandığı tahmin edilmektedir. İki youncu arasında gerçekleşen Dama’da rakipler ileri, sağa, sola giderek rakiplerinin taşlarını yemeye çalışmaktadırlar.

 

 

6 – Senet

Bilinen en eski oyun olan Senet’de yine Mısırlılar tarafından keşfedilmiştir. Sanırım mısırlılar o zamanlarda baya can sıkıntısı çekiyorlardı. Neyse konumuza dönelim M.Ö 3500 yıllık olduğu bilinen oyun Tutankhamen’in mezarında bulunmuştur. Oyunda 3 tane geniş ve 10 tane de uzun kareye sahipti. Her oyuncunun 5 yada yedi tane alanı vardı.

İlk olarak sırf eğlence maacıyla ortaya çıkan oyun ilerleyen zamanlarda Mısır halkı için dini bir anlam kazandı. Oyun üzerinde ölen Mısır tanrılarının sonraki yaşamları da tasvir edilmeye başlandı.

 

 

7 – Mancala

Ulusal afrika oyunu olarak tanımlanan Mancala için gereken tek şey yumuşak bir zemin ve bolca taştır. Sırayla delikler kazılır ve oyuncuların deliklerine taşlar dağıtılır. Oyunun altın şifresi hızlı sayımdır.

 

8 – Chaupat

Bir başka Hint oyunu olan Chaupat’da hedef, oyuncular parçalarını bir avuç kabuk ile beraber tahta etrafında gezdirmeye çalışmaktadırlar. Rakibin parçalarını etkisizleştirmek için aynı alana girilebilir ve birleştirilerek süper parça da yapılabilir.

 

 

9 – Chaturanga

Chaturanga olarak bilinen oyun günümüze kadar gelince Satranç adını alarak tüm dünya tarafından bilinen ve özel yarışmalar düzenlenen oyundur.

M.S yedinci yüzyıl civarından icat edilen oyun tüm modern satranç oyunlarının atasıdır. Chaturanga oyunun kesin kuralları günümüzde bilinmese de tahta düzeni ve parçaları aynıdır.

 

 

10 – Ur Kraliyet Oyunu

Kuralları bilinen ve oynanan en eski tahta oyunu olarak adlandırılan UR Kraliyet Oyununun kalıntıları ırakta keşfedilmiştir. M.Ö 2600’lü yıllara dayanan oyun zarla oynan Senet oyunu gibi yarış oyunudur.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir