Konusunu Gerçek Hayattan Almış 10 Harika Film


0

 

Bu listemizde konularını gerçek hayattan alan 10 harika filmi ele alacağız.

 

Lincoln

 

Dünyaca ünlü Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Abraham Lincoln ’ün hayatının ele alındığı biyografi tarzında olan film oldukça başarılı karakterleri ile dikkatleri çekiyor.

 

Fruitvale Station

 

2009 yılında gerçekleşen Oscar Granit cinayetinin ele alındığı filmde Oldukça sakin ve sıradan bir hayatı olan Oscar’ın Fruitvale tren istasyonunda maruz kaldığı polis şiddetini ve daha sonra gerçekleşen cinayeti ele alınmıştır.

 

Lion

 

6 dalda Oscar adayı gösterilen dram biyografi tarzında olan film Lion’nun gerçek ailesini bulabilmek için girdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Hindistan’da yetimhanede olan Lion Avusturalyalı bir aile tarafından alınır ve büyütülür ancak Lion’un içinde gerçek ailesini bulabilme duygusu hep canlı kalacaktır.

 

Spotlight

 

Amerika’nın en eski gazetecilik kulübü The Boston Globe’un “Spotlight” adı verilen ekibi ele alan film birçok insana sıkıcı gibi gelse de oldukça başarılı bir filmdir.

 

City Of God

 

60’lı yılların Rio’sunda her köşe başında bir çete ve uyuşturucu içen gençler vardır. Bu duruma karışmak istemeyen ve sıradan bir hayat sürmek isteyen iki kardeşin hayatının ele alındığı Tanrı Şehir gerçek hayattan esinlenilen güzel bir filmdir.

 

The Exorcism Of Emily Rose

 

70’li yıllarda Amerika’dageçen filmde Emily içine şeytan kaçtığı düşünülen genç kızdır. Şeytanın çıkarılması için Peder Moore davet edilir. Peder ayine başlar ve Emily ölür. Bunun üzerine Peder Moore cinayetle suçlanır.

 

The Pursuit Of Happiness

 

Chris kendi halinde girişimci bir adamdır ve Linda ile evlenirken bir ev dolusu kemik tarayıcı alarak satmaya çalışır ancak işler beklediği gibi ilerlemez ve tarayıcı pek ilgi görmez. Yıllar geçmiştir ve Chris eşi Linda ve oğlu Chiristopher’ı geçindirebilmek için çabalar. Tüm çabasına rağmen başarılı olamaz ve eşi onu terk eder.

 

ALİ

 

Eski Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Muhammed Ali’nin hayatının ele alındığı film biyografi tarzında başarılı örneklerdendir. Muhammed Ali’nin hayatının bir bölümü ele alınmıştır ve onu da ünlü oyuncu Will Smith canlandırmıştır.

 

MALCOLM X

 

Dünya genelinde tanınmış olan ve Amerikalı Müslüman ve siyahiler için mücadele etmiş Malcolm X’in hayatının ele alındığı filmde Malcolm X rolünü Denzel Washinton canlandırmıştır.

 

Mucize

 

Listemizin son sırasında yerli film olan Mucize yer alıyor. Aziz engelli bir gençtir ve köydeki herkes onunla dalga geçmektedir. Abileri evlenen Aziz evlenmek istese de ailesi ona uygun birini bulamaz. Bir tesadüf eseri biri ile tanışan babası sayesinde evlenen Aziz için köyde kalmak artık zorlaşacaktır. Aziz’in hayatını ise köye yeni gelen Mahir öğretmen değiştirecektir.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir