Dünyanın En Zeki Hayvanları


0

 

Bazı hayvan türleri o kadar zekilerdir ki bu noktada insanları geride bile bırakabilirler. Gerek iletişim yöntemleri, gerek olaylar karşısındaki davranışları her yönden zeki birer canlı olabiliyorlar.

Deniz Canlılarının Kendine Has Yöntemleri

Hem balinalar hem de yunuslar denizlerde yaşayan en zeki hayvanlar arasındadır ve kendilerine özel şekilde anlaşmak için dilleri vardır. Örneğin balinalar sonar sistemi vardır bu hem iletişim için kullanılır hem de yer tespitinde kullanılmaktadır.

 

Yas Tutan Filler

 

TV karşısına geçip belgesel izlediğimizde hayvanların birbirini nasıl yediğini izler ve onların duygusuz olduğunu düşünürüz. Bu tam olarak doğru değildir. Bazı hayvanlarda duygular mevcuttur. Örneğin filler bir suç işlemek için çete haline gelebilir veya tüm aile bireyleri toplanıp ölen üyeleri için yas tutabilirler.

 

Zeki Domuzcuklar

 

Birçok insana göre domuzlar pis, aptal ve oldukça itici hayvanlardır ancak yeni yapılan araştırmalar domuzların bundan daha iyi olduğunu gösteriyor. Sıradan bir domuz tıpkı köpek ve şempanzeler gibi 3 yaşındaki bir çocuk kadar zekidirler.

 

Yaramaz Octopiler

En zeki hayvanlar yerine en ilginç hayvanlar listesi yapsaydık listenin başında octopi yer alırdı. Oldukça değişik bir canlı olan octopiler dünyanın en zeki ve yaramaz canlılardan biri olduğunu göstermektedir.

 

Trol papağanlar

 

Yeni Zelanda’ya has olan Kea papağanları oldukça zekilerdir. Papağanların olduğu yerde yaşayan yerli kabile üyeleri köydeki mahsullere zarar veren canlıları yakalamak için her tarafa tuzaklar kurdu. Sonraki gün tuzakları incelemeye giden yerliler tüm tuzakların bozulduğunu fark edince bunu iri bir hayvanın yaptığını düşündüler ve kamera da yerleştirdiler. Bir sonraki gün tekrar incelemeye giden yerliler tüm tuzakların papağanlar tarafından bozulduğunu gördü.

 

Okçu Balıklar

 

Tropikal iklim balığı olan bu tür adeta bir keskin nişancıdır. Su üstünde bulunan dallardaki böcekler ile beslenen okçu balığı ağzında biriktirdiği suyu hedefe aldığı böceğe fırlatarak suya düşmesini sağlamaktadır.

 

Avrasya Saksağanları

Birçok hayvan aynadaki yansımasını tanıyamaz sadece en zeki hayvanlar yansımanın kendisine ait olduğunu anlar. Diğer hayvanlar onu düşman zanneder. Örneğin papağan türleri yansımaları ile arkadaşlık kurar ancak Avrasya Saksağanı ise kendini hemen tanımaktadır.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir