Katar Hakkında 10 İlginç Bilgi


0

 

Arap yarım adasında yer alan ve en zengin ülkelerden biri olarak gösterilen Katar yer altı zenginlikleri bu unvanı almıştır. Bunla birlikte Katar’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Bu yazımızda Katar hakkında 10 ilginç bilgiyi ele aldık.

 

  • Katar teknik olarak dünyanın en zengin ülkesidir.

Global finans dergisi tarafından 2017 yılında tüm ülkelerin geliri hesaplandı ve Katar listedeki en zengin ülke olarak gösterildi. Kişi başı yıllık ortalama olarak 129.726 $ dolar gelir düşmektedir. Katar’ın zenginlerine göre çok düşük bir ücret olsa da dünyanın geri kalanına göre oldukça iyi bir gelir diyebiliriz.

 

  • Katar Nüfusunun %90’nı göçmen

2016 yılında Uluslar Arası Af Örgütü tarafından yapılan araştırmada Katar’daki göçmenlerin halinden memnun olmadığı ortaya çıktı. Özellikle çalışanların belirttiği bu memnuniyetsizliğin asıl nedeni ise uzun çalışma saatleri ve el konulan pasaportlar. Bu raporda ise en çok 2022 yılında gerçekleşecek olan Dünya Kupası maçları için yapılmakta olan stadyum çalışanları yer aldı.

 

  • Katar’da Kadınlar

2017 yılında bir başka araştırma şirketi olan İnsead’ın yaptığı araştırmaya göre Katar’da büyük oranda cinsiyet farklılığı belirlendi 122 ülkenin dahil olduğu araştırmada cinsiyet farklılığı sıralamasında Katar 117’nci seçildi.

 

  • İnsan Yerine Robot Jokeyler

Birçok spora ev sahipliği yapan Katar’da da tabi ki Futbol en popüler spordur ancak en az Futbol kadar başka bir spor daha vardır: Deve yarışları. Deve yarışlarında ilk olarak yetişkin insanlar kullanıldı ancak yetişkinlerin hem büyük hem de ağır olması devenin hızını düşürmekteydi bu nedenle çocuklar kullanıldı. Fakat çocuklarında küçüklüğü sorun teşkil ediyordu bu nedenle Katarlılar sorunu robot jokeyler kullanmakla çözüme kavuşturdu.

 

  • Sansür oldukça yaygındır.

Katar benimsemediği hemen hemen her türlü Web siteyi sansürlemektedir. Özellikle pornografi içeren tüm siteler kesinlikle sansürlüdür ve buna TV kanalları da dahildir.

 

  • Gergin Arap Devletleri

BAE ve bazı körfez ülkeleri Katar’a yaptırım kararı aldı ve buna gerekçe olarak teröristleri ülkede sakladığını ileri sundu. Gerek hava gerekse deniz yolu ulaşımlarını yasaklamıştı.

  • Katarda Ev Tutmak Mı?

Diyelim ki Katar’a yerleşip orada yaşamak veya tatilinizi orada ev tutup geçirmek istiyorsunuz o halde ortalama 1.900 $ gözden çıkarmanız gerekmektedir. Katar’da ortalama bir dairenin aylık kirası 1.900 $’dır.

 

  • Turistler için Popüler Spor: Dalış

Eğer dalışçıysanız veya sadece denizlerde yüzmeyi seviyorsanız o halde Katar’da basra körfezine şnorkelle veya tüple dalış yapmanızı öneririz. Oldukça zengin olan deniz ekolojisine hayran olacaksınız.

 

  • Başkalarının Eşyalarını Beğenemezsiniz.

Katar’da sıradan birinin eşyasını beğenir ve bunu ona söylerseniz bu sizi sahtekarlık ile suçlamasına yetecektir. Katar kültüründe eğer siz kişinin eşyasını överseniz oda size daha pahalı ve gösterişli bir hediye almak zorundadır. Örneğin birinin I phone 7’sinin ne kadar güzel olduğunu söylerseniz o kişi size bir I Phone X almak zorundadır.

  • Şahinler

Katar için oldukça özel anlam taşıyan Şahinler çok eski zamanlardan beridir eğitilmektedir. Katar’daki diğer bir statü belirtisi de bu özel kuşların sahibi olmaktır. Eğer mertebesi yüksek biri iseniz bir şahin besleyebilirsiniz ve şahin sahipleri istedikleri her yere ve ülkeye kuşlarını götürebilmektedirler ancak tek bir sorun vardır oda kişi başı en fazla 6 şahinle yolculuk yapabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir