FBI Tarafından Yapılmış En Aptalca Şeyler


0

ABD halkını korumak için kurulan FBI yurt içi ve yurt dışı operasyonlara imza atan, suçluların saçma sapan planlar ile insanlara zarar vermekten korumayı hedeflemektedir. Sıradan polis teşkilatına göre hem çok daha iyi teknolojiye hem de finansal kaynağa sahiptirler.

Ancak tüm bu imkanlara rağmen FBI oldukça büyük hatalara imza attı. Bu listemizde kurumsal hatalardan çok bireysel ve küçük olan fakat aptalca yapılmış hataları ele alacağız.

 

Kaçırılan Adamın Vurulması

Normal şartlar altında FBI masum insanları kurtarması gerekmektedir ancak 2018 yılında bu iş biraz farklılaştı.

Teksas’da iki silahlı Şahıs Ulies Valladares’in evine geldi ve borçlu olduğu gerekçesi ile 8 bin dolar istedi. Ulies bu parayı ya vermedi ya da veremedi çünkü suçlular onu ve oğlunu bağlayarak evi aramaya başladı. Parayı bulamayan suçlular evi terk etti.

Bir süre sonra Ulies’in erkek kardeşi kartel tarafından kaçırıldı ve 20 bin dolar fidye istendi. Bu telefon üzerine Ulies FBI’yı aradı. Kurbanın nerede olduğunu öğrenen federaller operasyon düzenledi ancak her şey sarpa sardı ve elleri bağlı olan kurban federaller tarafından vurularak öldürüldü.

 

Bir Siyasetçi Usame olabilir mi?

FBI 11 Eylül saldırılarından sonra tüm imkanlarını kullanarak Usame Bin Ladin’i aramaya başladı. Ellerinde Ladin’e ait 1988’de çekilmiş bir fotoğraf bulunan ajanlar son teknoloji bilgisayarları kullanarak Usame’yi yaşlandırdı ve kırışıklar sakal ve 10 yıldır mağaradaymış gibi bir hale getirdiler. Anlaşılan oki o kadar başarılı olamamışlar çünkü bu çalışmadan sonra İspanyol politikacı Usame Bin Ladin şüphesiyle tutuklandı.

Önemli Operasyonda Telefon

Mahkeme kararına göre FBI Everitt Jameson adlı IŞID sempatizanını izlemeye almış ve telefon dinlemeleri yapmaktaydı. Sosyal medyada oldukça radikal olan Everitt, telefonda arkadaşına bir yerleri patlatmaktan bahsediyordu. Oldukça hassas bir noktada olan FBI ajanlarından biri yanlışlıkla Everitt’i arar ve aradığında alan kodu da görünmektedir. Telefonu açan Jameson hemen kapatır buda yetmezmiş gibi ajan bir de sesli mesaj bırakır. Kayıplara karışan Jameson aradan geçen bir süreden sonra yakalanır.

 

Ölen Masumlar

Bulger başına 1 milyon dolar ödül konan suç patronuydu ve 18 cinayetten aranmaktaydı. FBI onun silahlı ve tehlikeli olduğunu ve yaşlı olduğunun altını çiziyordu.

Sevgilisi ile kaçan Burger yaşlı bir alman turist ile karıştırıldı ve Burger kaçarken Alman turist FBI tarafından öldürüldü.

 

Basılan Evde Belgeleri Unutmak

2010 yılında FBI savaş karşıtı aktivistlere yönelik operasyon başlattı ve onlara ait evler arandı ancak bir şey bulmadan geri döndüler. Gazeteleri inceleyen Mick ve karısı Linden FBI’yın göremediği şeyi görüp oldukça hassas belgeleri buldular ve tutuklu aktivistler karşılığında belgeleri FBI’ya teslim ettiler.

IŞID Savaşçısı İle Evli Ajan

Ajan Greene önceden rapçi olan daha sonra ise IŞID’e katılan ve yüksek bir mertebeye ulaşmış Cuspert ile evlidir. Hatta Cuspert Obama’nın tehdit edildiği bir videoda da rol almıştır.

2014 yılında casusluk yapan ajan Green sosyal medya sayesinde Cuspert ile iletişim kurmayı başardı ve İstanbul’da görüştüler. Oradan beraber Suriye topraklarına geçen ajan hiç planlamadığı bir şey yaşadı ve ona aşık oldu.  Aradan geçen iki hafta sonra departmana e posta atan Greene zayıflığının kurbanı olduğunu ve bununla baş edemediği belirtti.

Suriye’de geçirdiği 2 aydan sonra kaçmayı başaran Greene ABD’ye döndü ve hapis cezasına çarptırıldı.

 

750 bin Dolarlık Hurda Ferrari

Aracını FBI otoparkına alan ABD başkanı yardımcısı Thompson ajan Fred’ten arabayı alıp başka bir yere görürmesini istedi. Normalde oldukça kısa olacak olan bu yolucluk beklenilenden de kısa sürdü. Ajan arabayı önce duvara sonra ağaçlara vurdu. Dünya genelinde sadece 50 tane bulunan Ferrari F50 model aracı artık bir hurdaya çevirmişti.

 

Dans Ederken Birini Vurmak

2018 yılında Denver’de birkaç ajan görevde olmadığı gecede bara giderek içki içerler. İnsanların dans ettiğini gören ajanlardan biri de kendi figürlerini sergilemek ister ve dans ettiği sırada silahı kılıfından düşer. Korku içinde kalan insanlar kaçışırken ajan da silahını almaya çalışır ancak bu sırada silah patlar ve birini ayağından yaralar. Bunun sonucunda ise ajan tutuksuz yargılandı.

 

 


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir