Yer Altı İletişim Sistemi Kuran Ağaçlar


0

Tıpkı insanlar ve hayvanlar gibi bitkilerin de iletişim yöntemi vardır. Bu iletişim kimi zaman bir ticaret kimi zaman savaş için olabilmektedir. Peki, bu iletişim nasıl gerçekleşmektedir gelin hep beraber inceleyelim.

 

İletişim Ağı

Toprak üstünde birbirinden tamamen bağımsız olarak görünen ağaçlar aslında yer altında kökleri aracılığı ile iletişim kurabilmektedirler.

 

Takas Yapıp Savaşa biliyorlar

Yapılan araştırmalar sonucunda ağaçların birbiri ile konuşup iletişim kurduğu, kimi zaman alışveriş yaptığı ve savaştığını ortaya koydu. Bu işlemler ise ağaç köklerinde yetişen ve gelişen mantarlar sayesinde yapmaktadırlar.

 

Karşılıklı Fayda

Ağaçlar kökleri sayesinde mantarların ihtiyacı olan şekeri verirken mantarlar da ağaçlara gerekli olan besinleri sağlıyor.

Sadece Bu Kadar Mı?

Bilim adamları mantarlar ve ağaçlar arasındaki ilişkinin çok daha ileri düzeyde olduğunu keşfetti. Ağaçlar mantarlar yardımıyla diğer ağaç köklerine bağlanarak iletişim kurabiliyor. Tıpkı internet ağında olduğu gibi tüm ağaçlar birbiri ile bağlantılı hale geliyor.

Genç Fidanlara Besin Sağlanıyor.

Topluluktaki en yaşlı ana ağaçlar bu bağlantı sayesinde gölgede kalmış olan genç fidanlara gerekli besini sağlayarak büyüme şanslarını arttırıyor. Bununla da kalmayıp hasta olan veya ölmek üzere olan ağaçlar mantarlar aracılığı ile tüm kaynaklarını daha sağlıklı ağaçlara yollayabiliyor. Bu şekilde komşularına da fayda sağlıyor.

Bu sistem diğer bitkiler tarafından da kullanılıyor.

Sadece ağaçlar değil birçok bitkinin kullandığı bu yöntem sayesinde diğer bitkilerde iletişim kurabiliyor. Eğer bir bitki böcekler tarafından saldırıya uğradığında komşularını bundan haberdar hale getiriyor ve bitkiler buna karşı önlem alabiliyor.

Karanlık Düşman

Bu ağ trafiğinin farkında olan Orkide gibi bazı bitkiler adeta hırsızlık yaparak ağa sızıyor ve onların kaynaklarını sömürerek besleniyor.

 

Ağaçlar Arası Savaş

Karaceviz türünde bazı ağaçlar ise bu ağ sayesinde komşularını zehirleyerek onları öldürmektedir.

 

Bizim sandığımızın aksine çevremizde birçok şey gelişmekte ve bilimin gelişmesi ile bunlardan haberdar olmaktayız.

 

 


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir