Uçakla Yolculukta Bedenimizde Olan 10 Garip Durum


0

Modern zamanın en iyi seyahat yöntemlerinden olan uçakla seyahat zaman problemi çekenler için ilk tercihlerdendir ancak sık sık uçakla yolculuk yapanların bilmesi gereken bazı detaylar vardır. Uçakla seyahat yapıldığında vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur gelin hep beraber inceleyelim.

 

Tat Duyunuzu Kaybedersiniz

 

Bilim adamları henüz tam bir açıklama getiremese de uçakla yolculuk sırasında tat duyunuzu kaybedersiniz. Bunun nedeni hava basıncı olabilir ama net bir şey söylenmemektedir. Bunu bilen hava yolu şirketleri kimi zaman tadı kötü veya bayat yiyecekleri de müşterilere sunmaktadırlar.

Kan Topukta Toplanır

 

Uçakla uzun yolculuk yapanların birçoğu bel ve ayak ağrısı çekmektedirler bunun en önemli nedeni hava basıncıdır. Hava basıncı nedeniyle kan topuklarda birikmektedir.

 

Su Kaybı

 

Uçuş esnasında uçak içindeki havayı uçak motorları sağlamaktadır bu olmasa havasızlıktan ölebiliriz. Tabi bunun da yan etkileri vardır. En önemli yan etkisi vücuttaki kuruluktur.

 

Bulaşıcı Hastalıklar

 

Yanımızda ne tür hastalıkları taşıyan biri olduğunu bilmediğimiz için hasta olma riski oldukça fazladır.

 

Zamanda Yolculuk

 

Uçakla her yolculuk yaptığımızda aslında zamanda yolculuk da yapmış oluruz ancak o kadar az bir zamanda etkili olur ki bunu hissedemeyiz.

 

Gökyüzündeki Bakteriler

Bakterilerin birçoğu yeryüzüne inmeden havada asılı kalmaktadır ve uçak içine motorlar vasıtası ile dolan havada birçok bakteri bulunmaktadır.

 

Sivilceler

 

Daha önceki maddede belirttiğimiz vücuttaki su kaybı nedeniyle yüzümüzde sivilceler de çıkabilir bu yüzden su tüketmeniz faydalı olacaktır.

 

Soda İçiniz

 

Uçak yolculuğunda ani basınç değişimi nedeniyle sindirim sistemimizde sorunlar meydana gelebilir. Dış basıncın fazla olması büyük oranda etkilidir ve gaz birikmesine neden olabilir. Uçaklardaki dış basınç çok fazladır ve özellikle iniş kalkışlarda bu basınç artışa neden olur doğal olarak buda sindirim sisteminde gaz birikmesine neden olur.

 

Sinirlilik

 

Her ne kadar felsefi bir durum olsa da uçakla seyahat bazı insanları daha sinirli hale getirebilmektedir. Hemen açıklayalım; Özellikle pencere kenarında oturmak ve manzarayı seyretmek birçok insana huzur verirken bazı insanları da sinirlendirmektedir bunun en önemli nedeni ise dünyanın gökyüzünden ne kadar küçük olduğunu ve insanında dünyada ne kadar yer kapladığının farkında olmasıdır.

 

Acelecilik

Bedenimiz istemsizce de olsa aceleci bir hale bürünür. Bilinçaltımıza yerleşmiş bir durum olan bu aceleciliğin en önemli nedeni de uçağı kaçırma korkusudur.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir